Recykling aluminium - na czym polega?
Recykling aluminium polega na oczyszczeniu odpadów aluminiowych, przetopieniu oraz powtórnym wykorzystaniu. Dzięki temu nie tylko zmniejszamy ilość wyrzucanych śmieci, ale również przyczyniamy się do zmniejszenia kosztów nowych opakowań aluminiowych. Wiele aspektów przemawia za tym, aby złom aluminiowy wykorzystać powtórnie.
Proces odzyskiwania aluminium z surowców wtórnych jest złożony. Odpady składające się z tego metalu muszą bowiem przejść przez szereg etapów, które pozwalają wykorzystać je ponownie, a tym samym zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.
Odpady aluminiowe, które udaje się odzyskać, przewożone są do sortowni. To właśnie tu, za pomocą magnesu, wychwytuje się te elementy, które wykonane są z metalu i znalazły się tu przez przypadek. Po dokonaniu selekcji, odpady poddawane są oczyszczaniu. Odbywa się to za pomocą piaskarek, które usuwają nadruki, zabrudzenia i inne resztki. Tak przygotowane odpady tnie się na wióry aluminiowe, które zostają sprasowane. W następnym etapie oczyszczone i przygotowane w paczki aluminium trafia do hut oraz odlewni.
Recykling odpadów aluminiowych nie musi odbywać się tylko raz. Złom aluminiowy zostaje przetopiony na kolejne wyroby, a te z powodzeniem mogą ponownie trafić do skupu i być poddane procesowi recyklingu po raz kolejny. Metal ten nie traci bowiem swoich właściwości, w związku z czym jest praktycznie „nieśmiertelny”. Właśnie dlatego warto dbać o to, by odpady aluminiowe zostały przetworzone powtórnie.